Web Site SEO Analizi Neden Önemlidir?
logoload
Yükleniyor...
TEKLİF İSTE
Web Site SEO Analizi Neden Önemlidir?
25.02.2021

WEB SİTE SEO ANALİZİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

 Web sitesini geliştirmek için doğru hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşabilmek için web site analizi gerçekleştirmek sonuçlara ulaşmanız için önemli katkılar sağlar.

Web sitesi performansını önemli ölçüde etkileyen hataları tespit etmek ve önlemek için web sitesi analizi geniş kapsamda yapılmalıdır.

Web Site  SEO Analizi En Çok Karşılaşılan Problemler

Rakip web sitelerine göre daha yavaş açılan  web sitesi hız problemleri

Çalışmayan veya dönüşümlerle sonuçlanmayan talep formları

Mobil uyum problemleri, web sitesi trafiğinde ani düşüş 

Müşteriler tarafından satın alma işlemi gerçekleşmeden terk edilen e-ticaret siteleri

Güvenlik Problemleri

Kırık bağlantılar

Anti SEO

 

Web Sitesi SEO Analizi Araçları

Google PageSpeed 

Web sitesi hız problemlerini tespit etmek için en çok tercih edilen araçlardan biri PageSpeed Insights Google tarafından geliştirilmiştir. Hız optimizasyonunda kullanılan  hız analiz sonucuna  göre web sitenizin hız problemlerini tespit etmenizi ve  önerilerle nasıl çözüm sağlayacağınızı raporluyor.

Google Mobil Uyumluluk Testi

Mobil web trafiğinin çok yüksek olduğu bir dönemdeyiz ve bu trafik zamanla daha da artıyor,bu nedenle web sitelerinin  mobil uyumlu tasarım  gereksinimi ihtiyacı doğmuştur.Mobil kullanılabilirlik sorunlarını analiz edebileceğiniz ve web sitesinin mobil cihazlardaki görünümünün ekran görüntüsünü alabileceğimiz mobil uyumluluk testi analiz aracıdır.

Microsoft Clarity Web Sitesi Analiz Aracı 

Microsoft’un bu analiz aracı web sitelerinde kullanıcı deneyimlerini izlemede ve dönüşümleri (satın alma, form doldurma vb) engelleyen sorunları tespit etmede kullanılan analiz aracıdır.Sayfa bazında tüm oturumların kayıtlarını video ile izleme olanağı veren Clarity ile kullanıcılar nerede takılıyor nerede sorun yaşıyor tespit edebilirsiniz.

Google Search Console

Web sitesinin hangi anahtar kelimelerden trafik aldığını ölçmemizi sağlayan Google SEO aracı ile web sitesi performansını analiz edebiliriz. Search Console ile backlink yapısını, tarama hatalarını, sunucu hatalarını, kırık bağlantıları, hız problemleri gibi birçok performansı etkileyen alanları  tespit etmemizi ve geliştirilebilecek yönleri çıkarmamızı sağlayan çok daha kapsamlı bir web site analiz aracıdır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Potansiyel müşterilerinizin arama motorlarında işinizle ilgili hangi anahtar kelimeleri aradığını düşünerek bulmak zor ve bazen de imkansızdır.Daha kapsamlı fikirler elde etmemizi sağlayan ücretsiz kullanılabilen Google Ads Keyword Planner(Google Anahtar Kelime Planlayıcı) kullanarak kelime analizi yapabilirsiniz.Zamana göre arama hacimlerini,istatistikleri analiz ederek yeni anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Google Analytics

Google’ın ücretsiz servis ettiği bu analiz aracıyla web sitenize gelen ziyaretçilerin davranışlarını ve web sitenizin performansını detaylı analiz edebilirsiniz.Microsoft Clarity aracıyla birlikte kullanılabiliniyor.

Screaming Frog

Bilgisayarınıza indirip kullanabileceğiniz Screaming Frog SEO analiz aracı  ile web sitesi tarama hataları, hız problemleri, zayıf içerikler, uzun başlık etiketleri, yinelenen başlık etiketleri,uzun meta açıklamalar, yinelenen meta açıklamalar,sayfalandırma problemleri,görsel alternatif metinlerin tespiti gibi web sitesi seo optimizasyonunda kullanılan analiz aracıyla 500 URL’e kadar ücretsiz tarama yapabiliyorsunuz

.fixed-nav-item a

MERHABA!